Keď sa Jaguar v roku 1956 rozhodol ukončiť továrne pôsobenie v závodoch na medzinárodnej scéne, v garážach ostalo 25 nepredaných šasi D-Type (z celkových 68). Sir Lyons rozhodol využiť zvyšné šasi, modifikovať ich a vyrobiť tak cestnú verziu víťaza Le Mans. Zameraním bol hlavne americký trh bažiaci po vysokovýkonných športových automobilov z Európy. Vznikol jedinečný model XKSS – nefalšované závodné auto na značkách.
Keď som hovoril o modifikáciach, jednalo sa v podstate iba o kozmetické zmeny – pridanie nárazníkov, odobratie aerodynamickej „plutvy“ či predelu medzi jazdcom a spolujazdcom, nové čelné sklo, dvere pre spolujazdca, relokácia zadných svetiel z XK140 či luxus v podobe plátenej strechy. Motor s dvoma vačkovými hriadeľmi, objemom 3,4 l a výkonom cca 250 koní akceleroval automobil vážiaci 920 kg z 0 na 100 za 7,3s a prestal až na hranici 240 km/h. Z takej rýchlosti musel vedieť aj kvalitne brzdiť, o čo sa starali kotúčové brzdy na všetkých kolesách.
V roku 1957 bol XKSS predstavený verejnosti v nemom úžase na autoshow v New Yorku. 12 Februára toho roku však fabriku postihla katastrofa v podobe požiaru, ktorý zničil okrem plánov a iných automobilov či dokonca prototypov aj 9 z 25 už úplne či skoro dokončených modelov XKSS. Zvyšných 16 – o to raritnejších a vzácnejších – si našlo svoju cestu k šťastným majitelom a to najmä v zámorí. Medzi najznámejších patrí určite hviezda filmového plátna ako aj známy závodník a milovník áut a motoriek Steve McQueen, ktorý svojho „Zeleného potkana“ miloval. Momentálne sa toto auto nachádza v L.A. Ďalší XKSS sa nachádzal v teraz už slávnej zbierke Jamesa Hulla (vedľa jeho C a D-Typu), ktorá sa vydražila v roku 2014.
Autor: Viliam Ostatnik