Keď dal Malcolm Sayer novú, závodnú „tvár“ modelu XK 120 v Coventry sledovali jediný cieľ – vytvoriť auto schopné vyhrávať tie najťažšie závody. Vznikol model XK 120 C, lepšie známy ako C-Type.
A každý vedel, čo si má predstaviť pod tými najťažšími závodami. Továreň sa rozhodla, že dobyje Le Mans. Hneď na prvý pokus sa mu to podarilo a v roku 1951 sa z víťazstva tešila posádka Peter Walker a Peter Whitehead. Pod továrenskými vlajkami štartovali ešte dva vozy C – teda competition – Type, ale obe posádky Moss/Fairman aj Johnson/Biondetti museli odstúpiť pre nedostatočný tlak oleja.
V nasledujúcej sezóne sa Jaguar obával silnej konkurencie v podobe bleskurýchlych Mercedesov 300SL a tak padlo rozhodnutieť C-Type modifikovať so zámerom zníženia aerodynamického odporu a teda zvýšenia maximálnej rýchlosti. Dôsledkom zmien bolo časté prehrievanie a ani jedno z troch vozidiel nasadených do 24 hodinového preteku na La Sarthe do cieľa nedorazilo. Až po závode sa zistilo že prehrievanie nespôsoboval nový tvar karosérie ale malé vadný komponent vodného čerpadla.
V roku 1953 sa však na štart postavili závodné autá z Coventry opäť a 24 hodín po štarte oslavovali víťazstvo – do cieľa dorazili v poradí 1., 2., a 4. Tento ročník bol signifikantný najmä z dôvodu použitia kotúčových bŕzd, ktoré boli následne zavedené aj do sériových áut. Ďalšou zaujímavosťou bola aj priemerná rýchlosť víťaznej dvojice Duncan Hamilton a Tony Rolt 105,85 mph (170,35 kmh). Po prvý raz v histórií tak bola prekonaná hranica 100 mph priemernej rýchlosti.
Ako som naznačil v úvode, technicky vychádzal C-Type z modelu XK 120. Odlahčené šasi bolo dielom Boba Knighta a nová, aerodynamická karoséria vyšla z skíc Malcolma Sayera. Pod kapotou dýchal motor XK 3,4 l, ktorý v prvých verziách C-Type podával výkon cca 205 koní. Pre sezónu 1953 sa okrem dodatočného odlahčenia hliníkovej karosérie jej ztenšením, vybavenia kotúčovými brzdami na všetkých kolesách, výkon motoru zvýšil na asi 220 koní. Bolo to vďaka zmene z dvojitých karburátorov SU na novú trojicu značky Weber. Celkovo sa vyrobilo 53 kusov modelu C-Type.
Autor: Viliam Ostatnik