Zdravím,
dovolil by som si začať od konca 🙂
Zrejme ste si spojili dve generácie (X300 a X308) dokopy. Autá zvonku vyzerajú takmer identicky, zvonku ide v podstate len o facelift v rozsahu maska+svetlá+nárazníky, avšak pod tým je všetko inak.
Práve novšie XJR X308 (1997-2002, motory V8, vývoj veľmi ovplyvnený Fordom) má spomínaný 5G-Tronic, aj systém odpruženia CATS.
XJR X300 (alebo v prípade XJR ide o presnejšie označenie X306) je staršia generácia z rokov 1994-1997, častokrát označovaná za najspoľahlivejší Jaguar. Toto auto má ešte radový 6-valec z generácie AJ16, čo bola posledná verzia radových šesťvalcov od Jaguaru pred tým, než boli spolu s V12 nahradené novými V8.
V XJR X306 je robustná prevodovka od GM (4st., no vychádza ešte z pravekého trojkvaltu TH400), ktorá sa v 90. rokoch montovala aj do XJ12, XJS, Rolls Roycov, Bentley a podobne. Taktiež podvozok je ešte jednoduchý, v skratke rozdiel oproti štandardnému komfortnému podvozku v X300 je v tuhosti, svetlej výške a pridanom zadnom stabilizátore.
Tu by som možno nadviazal v otázke jazdného štýlu a kompresora, samozrejme na aute bez neho sa kompresor ani nepokazí a ani ho netreba servisovať. Avšak športový podvozok vrátane zadného stabilizátora majú vždy aj verzie XJ Sport (bohužiaľ väčšinou v spojení so slabšou výbavou a absenciou chrómových doplnkov okrem líšt na nárazníkoch), športový podvozok adaptovaný na hmotnosť V12 bol štandardom aj u XJ12, prípadne ho bolo možné objednať ako opciu aj do ostatných modelov. Práve takéto auto mám aj ja, ani som tomu neprikladal veľkú váhu pri výbere, ale dnes by som nemenil. Rozdiel v jazdných vlastnostiach je oproti komfortnému obrovský, v kombinácii s kvalitnými pneumatikami to auto dokáže prejsť aj ostré horské zákruty neskutočne hladko a dynamicky (samozrejme na pomery 5-metrovej limuzíny).
Motory 3.2 a 4.0 R6 (AJ16) sú na tom so spoľahlivosťou dobre, líšia sa najmä jazdným charakterom. Motor 3.2 je v nižších otáčkach pokojný, približne od 3000 ot/min sa stupňuje výrazný záťah, ktorý vrcholí v 5000 otáčkach za minútu. Práve táto točivá charakteristika je údajne dôvodom, prečo Aston Martin použil do modelu DB7 s kompresorom práve motor 3.2 a nie 4.0 ako Jaguar pre XJR. Štvorliter má vyšší zdvih, z toho plynúci prejav motora je veľmi lineárny s konštantným nárastom, bez výraznejšieho vrcholu. Rozdiel je najmä v prevodovke, kde 3.2 má staršiu ZF 4HP22, ktorá bola použitá prakticky vo všetkých BMW z prelomu 80. a 90. rokov s výnimkou 12 valca, dobovom Porsche 911, alebo aj XJ40 s motorom 3.6. Výhodou je, že nemá žiadnu komplikovanú elektroniku, čo na druhú stranu znamená väčšie straty. Štvorliter mal modernejšiu verziu ZF 4HP24, pre ktorú platí opak.
Vzhľadom na aktuálne ceny XJR a aj obavy zo servisu by som s daným rozpočtom volil zachovalejší „naturally aspirated“ model, pretože XJR bude úplné dno ponuky – orientačne sú tam buď dovozy RHD, alebo autá pred smrťou – asi netreba pripomínať, že udržiavať v rovnakom stave XJ a XJR sa odlišuje aj po finančnej stránke, aj po stránke dostupnosti dielov. Vyhol by som sa XJR modelového roku 1995, niektoré diely neskôr modernizované pre MR96+97 už nie sú dostupné, náhrada neexistuje.
Toľko z mojej strany k základným postrehom, keď tak to môžeme viac rozviesť cez správu 🙂