Nikdy sa nepredpokladalo že by Jaguar Pirana Bertone išiel do výroby. Účel za ktorým bol tento superšpeciálny automobil vyrobený bol jednoduchý – predviesť koncept spájajúci luxus a športovnosť. Prvý krát sa koncept objavil na Earls Court Motor Show v Anglicku v roku 1967. I keď sa nemalo jednať o automobil určený pre produkciu, koncept bol plne funkčný. Bol postavený na šasi Jaguaru E-Type.
Zaujímavá je však história a vývoj ktorý sprevádzali tento úžasný model britskej značky. Návrh na vyrobenie prišiel od britských motoristických žurnalistov v marci 1967. Ich nápad bol vyrobiť auto, ktoré sa bude líšiť od ostatných prestížnych áut tej doby. Jeden zo znýmych britských novinárov, John Anstey, mal brilantnú myšlienku pre stavbu tohto auta – malo byť zamerané na ľudí, ktorý majú radi komfortnú jazdu a vysoký luxus, ale zároveň obľubujú športový charakter auta. Pirana sa mala stať ideálnym autom pre vrchné vrstvy populácie so svojím štýlom a jazdnými schopnosťami. Naozaj, v myšlienkach konštruktérov a ľudí zapojených do vývoja Pirany malo ísť o perfektný automobil, kombinujúci pôžitok z jazdy s cenou, ktorá príliš nešokuje záujemcov.
Ku koncu tretieho aprílového týždňa toho roku sa im podarilo zabezpečiť šasi modelu 2+2 E-Type, ktoré im prepustil Sir William Lyons. Po sérii dopisov medzi novinármi a Nucciom Bertonem sa im taktiež podarilo presvedčiť slávneho karosára, aby navrhol „odev“ pre neobyčajný koncept Jaguaru. Dátum skompletizovania celého automobilu bol Londýnsky autosalón toho roku (18.10.) a autosalón v Turíne (1.11.).
Výsledkom bol Jaguar Pirana, dvojsedadlový športový automobil s nádhernou karosériou a luxusným interiérom. Celkovo bol automobil kratší a širší ako E-Type. A aj ťažší. To malo za následok horšiu dynamiku v porovnaní so slávnym modelom britskej značky. Najväčším problémom pri výrobe auta bola výška motora, ktorým mal byť model osadený – 4.2litrový šesťvalec od Jaguaru. Nakoniec sa to však podarilo vyriešiť. Bola použitá štvorstupňová manuálna prevodovka a automobil mal údajne dosiahnuť maximálky 200mph. To sa však nikdy nepotvrdilo. Na výrobe komponentov pre Piranu sa podieľalo mnoho firiem, napríklad predné a zadné sklá Sundym boli vyrobené špeciálnou metódou a boli tak odolnejšie proti poškrabaniu či prasknutiu.. Priestor v interiéry bol vymeraný tak, aby sa každý pasažier cítil pohodlne a komfortne. Vo výbave Jaguaru s karosériou od Bertoneho sme tiež našli klimatizáciu so špeciálnym prívodom studeného a teplého vzduchu, kontrolky pre bezpečnostné pásy alebo signálne svetlo pre rýchlostný limit. Volant pochádzal z modelu E-Type a kožené čalúnenie bolo vyrobené u prestížnej firmy Connolly. Jaguar Pirana výrazne ovplyvnil neskoršie modely automobiliek ako Lamborghini, ktoré sa inšpirovalo Piranou pri výrobe Espady. Koncept sa do výroby nikdy nedostal a zostal tak iba snom pre mnohých fanúšikov nielen Jaguaru či Bertoneho, ale aj unikátnych a krásnych áut ako takých.
Autor: Viliam Ostatnik